Gdzie budować dom z bali drewnianych?
Kiedy słyszysz o domu z bali, zapewne nasuwa ci się na myśl piękny górski krajobraz z przytulnymi drewnianymi chatami w tle. Jest to najczęstsze skojarzenie. Ale przecież dom z bali prezentuje się pięknie nie tylko na Podhalu; w Zakopanem, w Nowym Targu czy w Zawoi ale również na Mazurach, nad Bałtykiem a nawet w Wieliczce pod Krakowem. Domy z bali drewnianych są nie tylko ładne ale i wygodne i funkcjonalne. Dom z bali może służyć jako całoroczny dom rodzinny ale również jako domek letniskowy przy jeziorze nad Soliną, czy w Mrągowie lub jako dom letniskowy nad morzem.
W przeszłości, domy drewniane kojarzyły się z głęboką wsią ale obecnie przeżywają renesans i są synonimem luksusu, dobrobytu, życia blisko natury. Domy drewniane popularne są nie tylko w Polsce czy na Słowacji ale również w Niemczech, w Skandynawii czy w Stanach Zjednoczonych.
Lokalizacja i projekt domu – gdzie wybudować dom drewniany?
W zależności od lokalizacji domu, możesz dobrać odpowiedni projekt – dom może być wykonany w całości z bali okrągłych/płaskich lub półokrągłych. Możesz zdecydować się na zastosowanie dużych przeszkleń które nadadzą domu lekkości i sprawią że będzie pełen światła. Możesz również zechcieć zamieszkać w domu drewnianym wybudowanym w bardziej tradycyjnym stylu, z mniejszymi oknami i z dachem mocno wysuniętym poza obrys budynku, częściowo przysłaniającym okna. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów z kamienia w zewnętrznych jak i wewnętrznych ścianach domu. Wnętrze dodatkowo ociepli kominek zainstalowany w jednym z głównych pomieszczeń. Wśród projektów domów można znaleźć takie, które proponują klasyczną bryłę jak i takie których bryła jest nowoczesna, co pomaga zbudować dom z bali nawet w miejscach, w których tradycyjna forma nie prezentowałaby się zbyt atrakcyjnie.
Jednakże, zanim rozpoczniesz budowę, pamiętaj by sprawdzić czy na terenie na którym chcesz postawić dom istnieją odgórne zasady na temat tego, jakie budynki są dozwolone, czy określona jest: maksymalna wysokość budynku jakiej nie można przekraczać; dozwolona ilość kondygnacji; rodzaj dachu czy sposób wykończenia ścian zewnętrznych.
Dom w stylu podhalańskim w górach
Jeśli budujesz dom w Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach czy Poroninie i chcesz by wyglądał tradycyjnie i naturalnie, możesz wybrać dom z płazów w którym przestrzenie między balami są „mszone” wełną drewnianą. „Mszenie” pomaga izolować budynek i jest zarazem piękną ozdobą. Konstrukcja tradycyjnego podhalańskiego dachu to więźba jętkowa. Więźba ta, to solidna i stabilna konstrukcja co jest szczególnie ważne w regionie, gdzie panują ciężkie warunki atmosferyczne; wysokie opady śniegu czy silne, halne wiatry.
Kąt nachylenia połaci dachu w domu podhalańskim wynosi około 52°. Na dole dachu nachylenie jest mniejsze, dach jest wysunięty poza obrys budynku. W ten sposób ściany boczne są chronione przed opadami śniegu i deszczu. Tradycyjnym pokryciem dachu jest podwójny gont drewniany, często pochodzący z Orawy, ale obecnie możesz oczywiście zdecydować się na blachę stalową z posypką. Pod dachem zwykle mieści się jedna do dwóch mieszkalnych kondygnacji. Dom z bali świetnie wpisze się w otaczający krajobraz i będzie Twoją prywatną górską oazą.
Jeśli zakupiłeś dom murowany ale chcesz nadać mu bardziej tradycyjny wygląd, możesz zdecydować się na obłożenie ścian płazami (balami płaskimi). Takie rozwiązanie jest przyjemne dla oka i jest praktyczne w późniejszym utrzymaniu. Nasza firma zajmuje się nie tylko budową domów z bali ale również obkładaniem balami konstrukcji murowanych.
Dom drewniany nad morzem i nad jeziorem
Decydując się na drewniany dom z widokiem na morze czy jezioro, możesz zechcieć wybrać projekt, który łączy tradycyjne i nowoczesne rozwiązania – łączy drewno i szkło. Efektownie będą tutaj wyglądać domy z bali płaskich, z dachem pokrytym dachówką. Popularnością cieszą się domy drewniane wykonane w stylu skandynawskim; jasne i przestronne, często używane jako domki letniskowe dla całej rodziny. Choć taki domek wygląda skromnie z zewnątrz, może kryć stylowe wnętrza np. marynistyczne.
Oczywiście, wybór projektu domu i wykończenia wnętrz to indywidualna preferencja i zależy również w dużej mierze od lokalizacji.